Punkty widokowe

Kozacza Góra – wieża widokowa

dojście do wieży widokowej

– nazywana także Górą Kozaków, stała się szerzej znana mieszkańcom Gdańska od chwili zbudowania wieży widokowej oraz dużego placu zabaw. Stalowa wieża wznosi się na wysokość 17 metrów, ok. 3 metry powyżej okolicznych drzew. Widok z górnej platformy (jednorazowo może na niej przebywać do 25 osób) w większości ukazuje rozbudowujące się dookoła gdańskie osiedla mieszkaniowe. Uzbrojenie oka w lornetkę pozwala na znaczne urozmaicenie oglądanej panoramy.

Wieża widokowa na Kozaczej Górze jest dostępna praktycznie w dzień i w nocy, także w zimie, dzięki ażurowej konstrukcji. Dojście np. przez lasek porastający wzgórze od strony pętli tramwajowo-autobusowej przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej oraz Alei Havla.Wzgórze Elizy

(zwane także Wzgórzem Zielińskiego) – porośnięte okazałymi drzewami wzniesienie w dzielnicy Ujeścisko u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej. Nazwa miejsca pochodzi od imienia pruskiej królowej Luizy słynącej z dobroczynności. Na szczycie Wzgórza postawiono ponad 200 lat temu żeliwny krzyż upamiętniający poległych w walce z Francuzami Prusaków. Dzisiaj pozostał po nim jedynie granitowy postument. Więcej o historii tego miejsca z robiącymi wrażenie starymi dębami – jest tutaj. Obecny punkt widokowy otrzymał imię MIECZYSŁAW – na cześć proboszcza parafii Gdańsk Łostowice, Mieczysława Pikora.

widok z punktu widokowego

Ostatnie prace porządkowe odsłoniły dwie osie widokowe: jedną w kierunku Kowali, drugą w stronę dzielnicy Orunia Południe. Proste dojście na Wzgórze Luizy prowadzi od strony przystanku autobusowego ul. Niepołomicka 19 lub skrzyżowania z ul. Kampinoską. Znajduje się tutaj trochę miejsca na kilka samochodów. Dotarcie do szczytu zajmuje zaledwie parę minut.