Oddziel mokre od suchego!

Na czym polega dualny system segregowania odpadów i dlaczego go wprowadzamy? Kogo i od kiedy będzie obowiązywał? I co ten fakt oznacza dla mieszkańców? Rozpoczął się III etap kampanii informacyjnej Systemu Dualnego MOKRE SUCHE - „Oddziel mokre od suchego. Zrób dla ziemi coś dobrego”.

O obowiązku i celowości segregacji odpadów na mokre i suche - który 1 kwietnia tego roku obejmie kolejne gdańskie dzielnice - przypominać będą m.in. emitowane spoty radiowe, city lighty, które już niebawem pojawią się we wchodzących do systemu dzielnicach oraz plakaty w autobusach i tramwajach obsługujących te dzielnice. - Broszury informacyjne dostarczane będą mieszkańcom za pośrednictwem rad osiedli, spółdzielni oraz samych firm przewozowych, z którymi mieszkańcy zawierają umowy na wywóz śmieci. Chcemy - podobnie jak w ubiegłych latach - dotrzeć do mieszkańców z pakietem przydatnych informacji, które ułatwią im wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych systemu dualnego - mówi Maciej Lorek z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.

1 kwietnia tego roku do dualnego systemu segregacji odpadów komunalnych dołączą: Chełm, Krakowiec, Matarnia (część), Młyniska (część), Olszynka, Orunia, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część) i Wyspa Sobieszowska. A to oznacza, że ich mieszkańcy gromadzone dotychczas w jednym pojemniku odpady wrzucać będą do dwóch pojemników dzieląc je na mokre i suche. Cały Gdańsk systemem dualnym objęty zostanie w 2013 roku. Jako ostatnie - w kwietniu przyszłego roku - do systemu dołączą: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Jasień, Letnica, Młyniska (część), Nowy Port, Oliwa, Piecki Migowo, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Siedlce, Strzyża, Suchanino, Środmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część), VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, oraz Żabianka.

Od 1 kwietnia 2010 roku odpady w systemie dualnym segregują już mieszkańcy Osowej, Klukowa, Firoga, Rębiechowa i Wzgórza Mickiewicza. W styczniu 2011 roku dołączyli do nich mieszkańcy dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn i Ujeścisko.

Przypominamy, że mocą uchwały Rady Miasta Gdańska nr XVIII/298/11 z września 2011 roku, termin wdrożenia systemu dualnego na terenie Gdańska został wydłużony. Powodem wydłużenia terminu - były trudności logistyczne - zgłaszane przez przedsiębiorstwa odbierające odpady. Pozostały obszar Gdańska, który systemem miał zostać objęty jednocześnie w 2011 roku, podzielony został na dwa obszary: jeden, obejmujący rejony Gdańska położone na południe i wschód z terminem wdrożenia 1 kwietnia 2012 r. i drugi obejmujący śródmieście i tereny położone na północ od niego, obejmujący główne dzielnice miasta z wysoką zabudową z terminem wdrożenia 1 kwietnia 2013 r.

Dlaczego wprowadzamy w Gdańsku dualny system segregacji śmieci?

Powodów wprowadzenia nowego systemu segregacji odpadów jest kilka, główny to zahamowanie gwałtownego wzrostu cen odpadów. Obowiązek zmniejszania ilości śmieci deponowanych na składowiskach nakłada na nas Unia Europejska - to nakaz obowiązujący w całej UE. Za niewypełnienie jej dyrektywy Unia nałożyć może na Polskę kary finansowe sięgające nawet do 400 mln zł rocznie - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska - W krajach zachodnich stosuje się 5-6 pojemnikowy system segregacji. My zdecydowaliśmy się na mniejszą rewolucję, bardziej dostosowaną do naszych realiów - mamy za małe kuchnie i mieszkania, żeby mieć tyle pojemników, dlatego wymyśliliśmy segregację dualną. Taka segregacja odpadów ma na celu ograniczenie odpadów zmieszanych przekazywanych do składowania. Dlatego odpady rozdzielać musimy już na etapie ich wytwarzania czyli w naszych domach. Odpady mokre są poddawane kompostowaniu, suche - dalszej segregacji. Do dyspozycji mamy nowoczesną kompostownię.

Dlaczego warto segregować?

Nowy system wymaga od nas zmiany nawyków, ale ten wysiłek się opłaca. Warto postępować proekologicznie, nie tylko z racji poczucia satysfakcji, że - zgodnie z hasłem kampanii - robimy coś dobrego dla ziemi, ale także dlatego, że nie narażamy się na podniesienie cen za odbiór śmieci. Ceny za przyjęcie na składowisko odpadów mieszanych wzrastają i będą wzrastać - nie zależy to od miasta, ale od odgórnych przepisów - natomiast ceny za przyjęcie odpadów mokrych - biodegradowalnych już są zdecydowanie niższe i będą spadać. Ten fakt przekłada się na opłaty za odbiór naszych śmieci.

Co, z punktu widzenia mieszkańca, potrzebne jest do segregowania śmieci na mokre i suche? Co zrobić, żeby selektywna zbiórka była jak najmniej uciążliwa?

W domu potrzebne są nam dwa pojemniki - na odpady mokre i suche lub jeden pojemnik i worek. Praktycznym jest gromadzenie odpadów mokrych w mniejszym pojemniku, ze szczelną pokrywką, wówczas nie będzie nam dokuczać ich zapach. Śmieci mokre z racji swoich właściwości w domu powinny być trzymane możliwie jak najkrócej. By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu Urząd Miejski uruchomił specjalną podstronę na stronie internetowej miasta, gdzie znajdują się szczegółowe i pomocne informacje na temat nowego systemu www.gdansk.pl/systemdualny.

System dualny
 30.01.2012Powrót