Dlaczego dom bliźniak jest lepszy od dużego mieszkania?

Redakcja

12 czerwca, 2024

Duże mieszkanie czy dom? Pytanie to zadaje sobie wiele osób pragnących zamieszkać „na swoim”. Zarówno duże mieszkania jak i domy mają swoje wady oraz zalety, które należy dokładnie przeanalizować przed dokonaniem zakupu. W czym dom bliźniak jest lepszy od dużego mieszkania? Dlaczego warto postawić na ten typ zabudowy? Czy zakup domu bliźniaka w Gdańsku lub okolicach może być opłacalny? Odpowiedzi na te pytania zyskasz czytając poniższy artykuł.

Zalety i wady domu w zabudowie bliźniaczej

Myśląc o zaletach mieszkania w domu – niezależnie od tego czy jest to dom wolnostojący, w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej – pierwszą rzeczą, jaką przychodzi nam do głowy jest swoboda jaką daje własna działka oraz ograniczona liczba sąsiadów. Niewątpliwie te dwa atuty przeważają za zakupem domu, gdyż żyjąc w mieszkaniu musimy dostosować się do innych, a chcąc przebywać na świeżym powietrzu musimy wykorzystywać balkon – o ile jest on dostępny – lub też organizować wyjścia z mieszkania co jest szczególnie problematyczne w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Dużą zaletą domów w zabudowie bliźniaczej oraz domów w zabudowie szeregowej jest to, że koszt ich wybudowania jest znacznie niższy niż w przypadku domów wolnostojących. W ofercie sprzedażowej renomowanej firmy deweloperskiej działającej na obszarze Gdańska i okolic – AM Projekt – dostępnych jest wiele nieruchomości tego typu, usytuowanych w doskonale skomunikowanej okolicy zapewniającej jednocześnie ciszę i spokój co jest szczególnie pożądane w przypadku prowadzenia życia w dużych miastach takich jak Gdańsk. W przypadku domów bliźniaków oraz domów szeregowych od AM Projekt możliwe jest skorzystanie z programu firmy „Niezależni”. W jego ramach kupujący mogą zdecydować się na montaż – w trakcie budowy nieruchomości – paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu na oszczędności finansowe jakie zapewnia własne źródło grzewcze i prądotwórcze ale także z uwagi na fakt, że nie ponoszone są dodatkowe koszta montażu, kopania i ewentualnych napraw elewacji tak jak ma to miejsce w przypadku montażu tych rozwiązań po zakończeniu budowy.

Wiadomo już, że domy bliźniaki i szeregowe są tańsze w budowie i eksploatacji jeśli zamontowane są w nich nowoczesne rozwiązania oraz, że zapewniają prywatność i komfort. Jakie są inne zalety domów bliźniaków? W domu w zabudowie bliźniaczej sąsiad towarzyszy nam tylko z jednej strony. Jeśli mamy z nim dobre relacje to wyjeżdżając na dłuższy czas możemy poprosić by „miał on oko” na nasz dom. Towarzystwo jednego sąsiada nie jest więc uciążliwe, a może okazać się przydatne. Dodatkowo dobrze zaprojektowane domy mają podział na strefę dzienną oraz nocną, znajduje się w nich garaż, jest wystarczająco dużo miejsca do przechowywania rzeczy.

Wadą domu (choć zdania na ten temat są podzielone) jest to, że chcąc by prezentował się on odpowiednio dobrze należy o niego dbać. Niektórzy uwielbiają spędzać czas na koszeniu trawy, pielęgnowaniu ogródka, malowaniu płotu i wykonywaniu innych prac wokół domu dlatego też osoby te nie postrzegają dbałości o dom jako wady.

Zalety i wady mieszkania

Zakup mieszkania zazwyczaj nie wymaga tak dużego wkładu finansowego jak zakup domu. Sytuacja ulega jednak zmianie w przypadku dużych mieszkań – ich cena jest porównywalna do cen zakupu segmentu bliźniaka czy też połowy domu w zabudowie bliźniaczej ,a komfort życia nieporównywalnie gorszy. Wspomniano już wcześniej o wadach mieszkania, czyli braku prywatnego terenu zielonego i dużej liczbie sąsiadów, co generuje często niepożądany hałas lub prowadzi do kłótni między sąsiadami. Jakie są inne wady dużych mieszkań? Koszt ich wykończenia – z uwagi na duży metraż – jest porównywalny do kosztu wykończenia i wyposażenia domu. Mieszkając w budynku wielorodzinnym należy liczyć się z decyzjami podejmowanymi przez większość wspólnoty w drodze głosowania.

Do zalet mieszkania należy zaliczyć brak konieczności organizowania i wykonywania prac wokół posesji: koszenia trawy, dokonywania napraw, dokonywania przeglądów itp. Niektóre osoby, zwłaszcza te bardzo towarzyskie, za plus postrzegają dużą liczbę sąsiadów, z którymi mogą nawiązać dobre relacje. Ponadto ryzyko kradzieży w mieszkaniu jest mniejsze niż w przypadku domu – duża liczba sąsiadów i możliwość zostania „przyłapanym” na kradzieży przez nich odstrasza złodziei.

Gdańsk – dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku właśnie tam?

Popularnym miejscem inwestycyjnym jeśli chodzi o nieruchomości jest Gdańsk i jego okolice. Deweloperzy w Gdańsku, z uwagi na dużą konkurencję na rynku, oferują naprawdę wysoki poziom wykonawstwa usług oraz obsługi klienta. Gdańsk jest miastem o rozbudowanym rynku pracy i z wieloma, różnorodnymi szkołami i placówkami edukacyjnymi o wysokim poziomie nauczania. Dlatego też chętnie przeprowadzają się tu rodziny pragnące znaleźć dobrze opłacalną, rozwojową pracę lub też zapewnić dzieciom odpowiednią edukację i rozrywkę. Innym powodem, dla którego tak chętnie kupowane są nieruchomości w Gdańsku i jego okolicach jest to, że ceny nieruchomości nieustannie tam rosną. Można więc kupić nieruchomość i wynajmować ją lub sprzedać z zyskiem.

Dlaczego dom bliźniak jest lepszy od dużego mieszkania – podsumowanie

Analizując wszystkie „za” i „przeciw” przy podejmowaniu decyzji o zakupie dużego mieszkania lub domu w zabudowie bliźniaczej zdecydowaną przewagą cieszy się dom. Koszty zakupu oraz wykończenia i wyposażenia bliźniaka oraz dużego mieszkania są porównywalne natomiast swoboda oraz komfort znacznie większe są w przypadku bliźniaków.

Zapoznaj się z artykułem https://www.amprojekt.com.pl/blog/37-o-co-pytac-dewelopera-przy-zakupie-domu-podpowiadamy jeżeli zastanawiasz o co zapytać dewelopera przed kupnem domu. 

Artykuł sponsorowany.

Polecane: